סיפורי חיים

בכתיבת סיפורי חיים אני מלווה אנשים שרוצים לספר את הסיפור שלהם או להנציח את יקיריהם בספר שבמרכזו יעמוד סיפורם. התוצאה היא ספר אישי שמגולל בקצרה חיים שלמים וכולל את המרכיבים החשובים למזמין הספר – שורשים, תולדות חיים, קטעי יומן או דברים אחרים שיצר/כתב, תמונות, הספדים ועוד, הכל כמובן בהתאם לסיפור עצמו, לצרכים ולרצונות.

בדף זה אנסה לפרט בתמציתיות את המידע העיקרי החשוב לתהליך. ניתן כמובן לדלג על שלב זה וליצור אתי קשר כדי שאוכל להסביר על הנושא ולהתמקד בסיפור שלכם.

נתחיל בכמה דוגמאות של כריכות ספרים שאת הוצאתם ליוויתי (הקליקו כדי לראות את התמונה במלואה):

כל אדם הוא עולם ומלואו, בודאי סיפור חייו, ולכן כך גם התהליך. אין סיפור חיים אחד דומה לאחר, ואין תהליך כתיבת סיפור חיים כלשהו זהה לחלוטין לקודם לו. כך למשל, במקרה והמזמין כתב בעצמו חלק/כל הסיפור, אוכל להשתלב בקידום תהליך מהיר יחסית שבו אעזור בעריכת התוכן הקיים, השלמת החסר וכן הלאה. במקרים אחרים, מתחילים מדף ריק, כאשר בחלקי יפול לאסוף את כל החומרים ולהתחיל לעבדם ולצקת אותם אל תוך הסיפור. באופן דומה, אם באפשרות המזמין לאסוף בעצמו תמונות מייצגות החשובות לסיפור ולהעביר אלי עותק סרוק, דבר זה יצמצם את החלק שלי ועשוי אף לקצר את כלל התהליך. עם זאת, במידה ולמזמין קשיים במיון התמונות או בסריקתן, אוכל כמובן להקדיש זמן רב יותר לפרוייקט ולבצע חלק זה.

ככלל, התהליך כולל את השלבים הבאים:

  • פגישת הכרות שתפקידה לערוך תיאום ציפיות ראשוני: בפגישה זו אוכל להציג את עצמי, לספר על התהליך ולענות על שאלות, ואוכל כמובן גם לשמוע את פנייתו של המזמין, להבין באופן כללי את בקשתו ולוודא שאוכל להענות לה. בימים הסמוכים לפגישה זו אשלח הצעת מחיר כדי שנוכל לסכם את העלות הצפויה, תנאי התשלום ולוחות זמנים טנטטיביים, ולצאת לדרך.
  • השלב הראשון של התהליך יכלול איסוף חומרים ומעורבות של המזמין כדי שאוכל להגיע לתכנים השונים הרלבנטיים ליציקת תוכן הספר: כתב-יד ראשוני אם קיים, ראיונות, מכתבים מהעבר, תמונות, תעודות, מסמכים, דברים שנכתבו על נשוא הספר (למשל הספדים במקרה ומדובר באדם שהלך לעולמו), ועוד, הכל כמובן בהתאם לקיים. במידת הצורך והאפשר יאספו החומרים בדרכים שונות – בעזרת פגישות עם מי שיכול להעשיר את הידע הנדרש לכתיבת הסיפור או דרך חיפוש מידע רלבנטי בספרות ובאינטרנט.
  • כאשר נאספו כל החומרים (ולעיתים גם במקביל לשלב הראשון), תתחיל העבודה שלי בבנית הספר: הגדרת המבנה הכללי (כולל חלוקה לנושאים ופרקים), עריכה/עיבוד של קטעי טקסט קיימים, כתיבת התכנים הנדרשים שיספרו את הסיפור, שילוב תמונות מייצגות בטקסט, ועוד.
  • בתום שלב זה, כאשר תם איסוף החומרים ושילובם בטקסט, תושלם טיוטא ראשונה ותועבר ללקוח. מטרת שלב זה היא לאפשר למזמין לעבור על התוצר הראשוני ולהעביר לי רשמים ומשוב כדי שאוכל בעזרתם לנפות שגיאות, לבצע תיקונים, להשלים תכנים שנשכחו, לעשות התאמות וכיוצא בזה.
  • בשלב זה מתקרב התהליך לסיומו: גירסה (כמעט) סופית תועבר לביקורת של המזמין לאחר שעברה עריכה והגהה לשונית. ההערות יתוקנו (לפעמים ביותר מסבב ביקורת אחד) והגירסה הסופית תאושר להדפסה.
  • כאן, כמעט ומסתיים תפקידי שכן הושלם תהליך יציקת התוכן ויש רק לעצב את הקיים כדי להביא למוצר מוגמר: עימוד,  עיצוב גרפי (על-ידי גרפיקאי) והבאת החומר לבית הדפוס.

זהו, כמובן באופן כללי, מה שעשוי להעלות שאלות רבות לאור מידע זה, למשל – כמה זמן נמשך התהליך? מה מידת המעורבות הנדרשת של המזמין? וכמובן – כמה זה יעלה? כמובן שאתקשה לספק מענה אחיד לשאלות אלה. למשל, בנוגע לשאלה האחרונה – זה כמו שאשאל כל אחד מכם כמה משלמים בקניה בסופרמרקט: אולי קנית מצרכים בודדים ועברת דרך הקופה המהירה? ואולי העגלה שלך עמוסה כל טוב בקניות לפני החג? כך גם כאן, וכך גם בשאלות אחרות שהתשובה להם תלויה בפרמטרים שונים ולכן תהיה שונה מפרוייקט אחד למישנהו.

עם זאת, אוכל כמובן לענות על כל השאלות הנ"ל לפני שתחליטו לצאת לדרך. לשם כך, אנא צרו אתי קשר כדי שנוכל להתחיל להזיז באיטיות את גלגלי העגלה, וזאת כמובן ללא כל התחייבות שלכם בשלב הראשוני.

התגובות סגורות.

%d בלוגרים אהבו את זה: